Translate

24 Haziran 2009 Çarşamba

YILIN HOMOFOBİK VE TRANSFOBİKLERİ BELİRLENDİ

Hormonlu dometes ödülleri sahiplerini buldu!

Beşincisi dağıtılan ödülleri kazananlar arasında Papa ve Katolik kilisesi, Fikret Kuşkan, Nevzat Tarhan, "Çok Güzel Hareketler Bunlar" programı da var. Ödül veren yazar Yıldırım Türker "Basına bir tane yetmez, kasa kasa domates vermek lazım" dedi, Kürt sanatçı Nilüfer Akbal sunucu Esmeray'la Kürtçe türkü söyledi, halay çekti.

İstanbul - BİA Haber Merkezi
22 Haziran 2009, Pazartesi

* Haberin foto galerisini görmek için tıklayınız.

Beşinci Hormonlu Domates Homofobi Ödülleri dün akşam (21 Haziran) yapılan törenle sahiplerini buldu.

Yapılan halk oylaması sonucunda Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç, Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakit gazetesi, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı AKP'li Burhan Kuzu, oyuncu Fikret Kuşkan, Kanal D'de ekrana gelen "Çok Güzel Hareketler Bunlar", psikiyatrist Nevzat Tarhan ile Para ve Katolik Kilisesi en homofobik, transfobik ve bifobik kişi ve kurumlar oldular.

Ödül töreni gelecek sene aday bulamamak ümidiyle sona erdi.

Saat 20.30'da başlayan kokteylin ardından Lambdaistanbul gönüllüsü Mehmet Tarhan'ın açılış konuşmasıyla başlayan gecenin sunuculuğunu oyuncular Esmeray ve Sanem Öge yaptı.

Türker: "Basına bir yetmez, kasa kasa domates lazım"

Öge'nin ödülün ortaya çıkış hikayesini anlattığı gecede Esmeray yöresel Kürt kıyafetleriyle sahneye çıktı ve Kürtçe türkü söyledi.

1263 oyun kullanıldığı anket sonucuna göre kazananlar ve gerekçeleri şöyle:

Yazılı Basın/ Kurumlar: Oyların yüzde 37'sini alan Vakit gazetesi.

Köşe yazarları ve yayınladıkları haberlerle eşcinsel düşmanlığını kışkırtan gazete Kaos GL'nin düzenlediği Homofobi Karşıtı Buluşma'ya katılan AKP milletvekili Zafer Üskül'ü hedef alan haberler yapmıştı.

Ödülü oyuncu Batur Belirdi açıkladı.

Yazılı Basın / Yazar: 10 adayla en çok adayın yarıştığı kategoride oyların yüzde 31'ini alan Zaman gazetesinden Ali Bulaç.

Bulaç eşcinselliğin özendirildiğini ve Afganistan'da sivilleri ödlürenlerin eşcinsel askerler olduğunu yazmıştı.

Kazananı açıklayan Radikal gazetesi yazarı Yıldırım Türker, "Türkiye'de yazılı basının bir değil kasa kasa domatese ihtiyacı var" dedi.

TV Programı: Kanal D'de yayınlanan, yapımcılığını Yılmaz Erdoğan'ın yaptığı "Çok Güzel Hareketler Bunlar" programı oyların yüzde 37'sini kazanarak bu dalda birinci oldu.

Skeçlerinde eşcinselleri aşağılayan ve karikatürize eden programın adını açıklayan gazeteci Çiğdem Mater "Adayının Fox TV'de yayınlanan Kadir Çelik'in hazırladığı Objektif programı olduğunu, ödülü Diyarbakır'daki LGBTT örgütü Piramid adına aldığını" söyledi.

Şansal: "Elimde olsa Günay'a altın salatalık verirdim"

TV Magazin: Pozitif Yaşam Derneği'nin AIDS'le ilgili hazırladığı kampanyaya katılımı için yapılan davete "AIDS'in eşcinsel hastalığı olduğunu" söyleyip, küfreden oyuncu Fikret Kuşkan oyların yüzde 40'ını alarak kazandı.

Ödülü açıklayan Doç. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver yaptığı konuşmada "Gençliğinde Hollanda'daki eşicnsel hakları yürüyüşüne katılmak için çok parası olmasını istediğini, ancak şimdi yıllar sonra kendi ülkesinde de LGBTT'lerin hakları için yürüdüklerini görmekten dolayı çok mutlu olduğunu" söyledi ve etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.

Siyasetçi: "Eşcinseller de eşitlik istiyorlar, verecek miyiz?" diyen Burhan Kuzu oyların yüzde 30'unu alarak bu dalda birinci olurken, ödülünü modacı Barbaros Şansal açıkladı.

Şansal, "Benim elimde olsa adaylardan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'a altın salatalık verirdim" dedi.

Resmi Kurumlar: SODEV'den Erol Kızılelma'nın açıkladığı ödülü aldığı yüzde 24 oyla Diyanet İşleri Başkanlığı kazandı. Kurum İslamın eşcinselliği tasvip etmediğini ifade etmişti.

Psikiyatrıi/Psikoloji: Oyların yüzde 48'ini alarak birinci olan psikiyatrist Nevzat Tarhan'ın adını açıklayan yazar Namziye Güçlü fıkra anlattı, ödülü saklamak için kendisi aldı.

Tarhan haber7.com'da yazdığı yazısında eşcinselliği doğal olmayan sapma olduğunu yazmıştı.

Sinema: Bu kategoride tek aday olarak yarışan "Recep İvedik" filmini yazar Mehmet Bilal açıkladı. Şahan Gökbakar'ın oynadığı filmde İvedik eşcinselleri aşağılayan, karikatürize eden "espiriler" yapıyordu.

Şehir ve Mekan: İzmir'de travesti ve transseksüelleri kovan Miko Kafe'nin ödülünü Pembe Hayat LGBTT Derneği Kurucu üyesi Buse Kılıçkaya açıkladı. "Özgürlük kolay değil" diyen Kılıçkaya "biz mücadele edecek ve haklarımızı kazanacağız" dedi.

Miko Kafe bu daldaki tek adaydı.

Akbal ve Esmeray Kürtçe türkü söyledi, halay çekti

Beynelmilel: Para ve Katolik kilisesinin oyların yüzde 38'ini alarak birinci olduğunu Kürt halk müziği sanatçısı Nilüfer Akbal açıkladı.

"Kürtlerin yüzde 80'inin olduğu gübü sürgünde, Fransa'da yaşadıklarını" söyledi. Akbal, "komşuları olan gey bir çiftle annesinin arasındaki bir hikayeyi anlattı ve herkesin olduğu kabul edilmesini istediğini" anlattı.

Akbal daha sonra Kürtçe bir türkü söyledi ve Esmeray'la halay çekti.

Gecede Jüri Özel Ödülü de eşcinselliğin hastalık olduğunu söyleyen İnsanca Yaşam Derneği Başkanı Okşan Öztok'a ve eşcinseleri bu hastalıktan kurtardığını iddia eden Emine Şenlikoğlu'na verildi.

Ödülü açıklayan gazeteci Kürşad Kahramanoğlu "Bu insanlar boşuna uğraşıyorlar. Kimse LGBTT yapılamaz. Bunun aksi de mümkün değildir" dedi.

Çok sayıda hak savuncusu, gazeteci ve yazarın katıldığı ödül törenin ardından gece partiyle devam etti.(BÇ)

* Anket sonuçlarını ve kazananların gerekçelerini okumak için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder