Translate

30 Nisan 2009 Perşembe

Lambdaistanbul Kapanmıyor!


Basına ve kamuoyuna

Lambdaistanbul hakkında verilen kapatma kararının Yargıtay tarafından bozulması üzerine, dava bugün Beyoğlu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tekrar görüldü ve sonuçlandı. Lambdaistanbul gönüllüleri ve birçok STK’dan katılımcı ile, dava sonrası bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Davaya sekiz avukat dahil oldu.

İki yılı aşkın süredir devam eden kapatılma davası sürecimiz bu gün sonuca ulaştı. Ne mutlu ki, hem LGBTT hakları hem de örgütlenme özgürlüğü adına olumlu bir karar alındı. Bu aynı zamanda Lambdaistanbul isimli derneğimizin isminin ve tüzüğümüzün, yasal zeminde meşrulaşması demek.

Dava şu aşamada temyize açık bir biçimde kapandı. Önümüzdeki süreçte Valilik temyiz etme hakkını kullanırsa, dava yeniden Yargıtay’da değerlendirilecek.

Geçtiğimiz iki sene boyunca oldukça zorlu bir süreçten geçtik. Unutulmamalı ki, yargılanmak da cezalandırmanın bir parçası olabiliyor. Yorucu geçen bu iki sene süresince bizler, demokratik hakkımız olan örgütlenmemizin önüne konan engellerle mücadele etmek zorunda bırakıldık. Yerel mahkemenin verdiği kapatma kararı sonucu, sadece bir insan hakları ihlali yaşanmadı, aynı zamanda LGBTT bireylerin her gün yaşadığı şiddete, adil olması gereken hukuk tarafından bir yenisi eklendi. Hukuk tarafından “genel ahlakı” bozmakla suçlandık. Ardından Yargıtay’ın kararı bozması, bizler için sevindirici bir gelişme olmakla beraber, bu sefer de bir tehditle yüz yüze geldik. Yargıtay gerekçeli kararında, Lambdaistanbul’un şu anda yasalara aykırı olmadığı, ancak “eşcinselliği teşvik ettiği” takdirde kapatılabileceğini belirtiliyor. Bu gün Yargıtay’ın kararını kabul eden yerel mahkeme de şu aşamada bunu kabul ediyor görülüyor, ancak henüz elimize gerekçeli karar geçmedi.

Bizler kabul ediyoruz, teşvik ediyoruz! Bizler örgütlenme özgürlüğünü teşvik ediyoruz. Bizler gizlenmemeyi teşvik ediyoruz. Bizler, herkesin kendi gibi olabilmesini teşvik ediyoruz! Eğer bunlar suçsa ve hukuk hala bizi bununla tehdit ediyorsa, biz kendimiz özgürlüğe teşvik ettiğimizi söylüyoruz.

Yerel mahkemenin aldığı karardan büyük mutluluk duyuyoruz, ancak şu aşamada hukuki sürecin devamı açısından gerekçeli kararı bekliyoruz.

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder