Translate

10 Eylül 2008 Çarşamba

Artık çıldırmak üzereyiz!

Basına ve Kamuoyuna;

               Travesti ve transseküeller olarak şiddet her an gündemimizde. Artık çıldırmak üzereyiz!
 
En son olarak  tıpkı Ankara ve İzmir'de olduğu gibi, Bağdat Caddesi'nde yaşayan travesti ve transseksüeller olarak bizlere de Kabahatlar Kanunu gerekçe gösterilerek para cezaları kesiliyordu. Yine uzun zamandır yaşadığımız bu bölgede polisin keyfi gözaltı ve baskıları devam etmekteydi.
            Bu bölgede uzun süredir yaşayan travesti ve transseküeller olarak bizler, durumun böyle daha fazla devam edemeyeceğini iyi bildiğimizden hukuki süreci başlattık.  Başta talimatları veren komiser Ömer Bahadır Gülseren olmak üzere bize zulmeden polislerden şikayetçi olduk. Ve bu tarihten itibaren de yaşadığımız baskılar artarak devam etti.
           
Yolda yürürken kimlik ve gerekçe gösterilmeksizin apar topar ekip otolarına bindiriliyoruz ve gece çok geç bir saatte Kayışdağı'nın, Fikirtepe'nin ıssız bölgelerine bırakılıyoruz. Yine polis, tiner çeken suça meyilli şahısları bizleri sindirmek için üzerimize salmaktan çekinmiyor. Bunun dışında evlerimizin etrafında kara camlı sivil polis otoları sürekli olarak kol geziyor ve gündüz ailemizle sokakta yürürken dahi sırf cinsiyet kimliğimizden dolayı kimlik kontrolüne maruz kalıyoruz. Polis memurları son derece kaba, aşağılayıcı tavırlarla bizleri ailemizin yanında rencide ediyor.
           
Son olarak şikayetçi olduğumuz Ömer Bahadır Gülseren adlı bu şahıs bir kafede otururken polislerden davacı olan arkadaşımızı, yanında bulunan kalabalık polis grubuna işaret etmiş, yaptığı küfür ve aşağılamaların yanında bir de arkadaşımızı hedef göstermiştir.
           
Polise sınırsız yetkiler tanıyan yeni Polis Vaziyetleri ve Selahiyet kanunu pek çok kişinin ölüme varan mağduriyetler yaşamasına yol açtığı gibi, zaten polisin keyfi muameleden çekinmediği biz travesti ve transseksüellerin hayatını da iyice zorlaştırmıştır. Bizler gördüğümüz bu insanlık dışı muamelenin hepimizin sorunu olduğunu düşünüyoruz, çünkü biliyoruz ki emniyet güçlerini kontrol eden, denetleyen etkin bir mekanizma yok ve hepimiz risk altındayız.
            Sonuç olarak başlattığımız hukuki mücadelenin sonuna kadar takipçisi olacağımızı buradan duyuruyor ve  hepinizi 09 Eylül Salı günü İnsan Hakları Derneği  İstanbul Beyoğlu Şubesi'nde saat 12:00'de yapacağımız basın açıklamasına basın açıklamasına davet ediyoruz.

Tüm duyarlı kişi ve kurumları mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz.

Kadın Kapısı Sosyal Merkezi
Cinsiyetçiliğe Karşı Dayanışma Ağı (KEG)
Lambdaİstanbul LGBTT Dayanışma Derneği
MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu
İnsan Hakları Derneği
Küresel Eylem Grubu
DSİP  ( Devrimci Sosyalist İşçi Partisi )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder