Translate

1 Ağustos 2007 Çarşamba

Gizli Sansürün 'Öykü'sü!

Yine ve yeniden sansür iftiharla sunar. Tüm Eskişehir televizyonlarında bir başyapıt; ''Bursa Gökkuşağı LGBTT Derneği Başkanı Öykü Evren'in Show TV Anahaber Bülteni Sırasında Yayın Bağlantısının Kopması''. Bu sansürü kaçırdıysanız üzülmeyin başka bir ''LGBTT'' haberinde yine bekleriz.
Tıpkı CNN Türk'te yayınlanan Cosmopolis programının Türkiye'de eşcinseller bölümünün yayını sırasında bağlantının kopması ve görüntünün ancak program bittikten sonra gelmesi gibi bugün de Show TV anahaber bülteninde Öykü Evren'in haberi sırasında yayın kesildi ve tesadüf bu ki bu haber bittikten hemen sonra bülteni izlemeye devam etti tüm Eskişehir'liler. Kim bilir belki daha birçok şehirde de aynı şeyler bu dakikalar içinde yaşanmış olabilir. Gizli sansür yüzünü bir kez daha gösterdi. İşin belki de trajikomik tarafı habere henüz girilmişti ve duyabildiğimiz ilk kelimeler şöyleydi: ''eşcinseller susmaya..'' Eşcinseller susmayacaktı ama geç olmuştu artık, çoktan sansürün gri bulanık görüntüsü ekranda yerini almış derin bir sessizlik ekranı kaplamıştı bile. Haberin konusunun Öykü'yle ilgili olduğunu öğrendik o kadar. Gerisini de merak etmemek lazım, ne olur ne olmaz beynimizi de sansürler sonra belli mi olur.
Gizli sansür belki de lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüeller için artık çok daha önemli bir engelleyici haline geldi. Burada önemli olan haberin kime ya da neye ait olduğundan çok haber alma özgürlüğümüzün birileri tarafından keyfi olarak engelleniyor oluşunun çok büyük bir demokrasi ve insan hakları sorunu olması… Peki suçlu kim? Kim bu sansürcüler? Orası büyük bir sır, kim gururla açıklar ki ben yaptım diye… Bakalım bundan sonraki sansürü ne zaman izleyeceğiz?


Ozan Gezmiş'in eskisehirgundem.com'da yayınlanan haberidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder