Translate

13 Aralık 2011 Salı

“Bir travestiyle ne işim olur?”
13 Aralık 2011
Haber: Kaos GL

MorEl LGBTT aktivisti bir kadının uğradığı saldırı sonucu suç duyurusunda bulunmasıyla açılan davanın ilk duruşması 13 Aralık Salı günü sabah 9.30’da Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Davayı LGBT ve Kadın örgütleri izledi.
MorEl LGBTT aktivisti bir kadının uğradığı saldırı sonucu suç duyurusunda bulunmasıyla açılan davanın ilk duruşmasında sanık R.A. suçlamaları kabul etmedi ve suçlamalara “Bir travestiyle ne işim olur?” diyerek tepki gösterdi.
Davayı izlemek üzere Eskişehir’de bulunan Kaos GL’denSeçin Varol, “Davalı bu davada tutuksuz yargılanmakta ancak başka bir davadan şu anda tutuklu bulunmakta, Şubat ayına kadar cezası var, arkadaşımızı ölümle tehdit ediyor, başka zarar verdiği kişiler de var ama onlar korktukları için şikayetçi olmaktan vazgeçmişler” dedi.
MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu’ndan Ozan Gezmiş kaosgl.org’a şu açıklamalarda bulunmuştu:
"Arkadaşımızın maruz kaldığı taciz ve tecavüz, trans kadınlara yönelik şiddetin Eskişehir’de en görünür hali oldu. Tecavüzcü şahsın bu ilk ve son saldırısı değil. Daha öncesinde bir çok eşcinsel ve trans bireye Eskişehir’de saldırılarda bulunmuş, şantaj ve tehditle korkutmuş, saldırganın kimliği çok uzun bir zamandır bilinmesine rağmen kişiler şikayetçi olmadığı için bir şey yapılamıyordu. Son yaşanan olaydan sonra şikayetçi olunmasıyla aslında tüm bu şiddet de görünür oldu. Bu nedenle herkesin desteği çok önemli. Bu basit bir dava değil, hayatın her alanında şiddetle mücadele eden tüm LGBT bireylerin ’artık yeter!’ diye haykırdıkları, onurlu bir yaşam davası."
Dava adli tıp raporlarının beklenmesi ve davalının bir başka dosyasının incelenmesi gerekçesiyle 29 Mart 2012’ye ertelendi. 
Davada MorEl, Kaos GL ve Pembe Hayat ile birlikte kadın hakları ve insan hakları örgütlerinden temsilciler de hazır bulundu.


Fotoğraflar: Seçin Varol



1 yorum:

  1. Haklarımızı destekleyen tüm arkadaşlarımıza ve sevenlerimize gönülden teşekkur ediyoruz...!!

    YanıtlaSil